Gimnazjum nr. 13

Szko³a i jej historia

>>Zobacz  Zdjêcia<<
S³owem wstêpu

Patrz¹c wstecz, œledz¹c historiê szko³y, trzeba przyznaæ, ¿e SP nr 26 mia³a szczêœcie do dobrych nauczycieli, wspania³ych pedagogów, ludzi otwartych serc. Pracowa³o ich w minionych latach ponad trzystu: wielu z nich ju¿ nie ¿yje, inni s¹ ju¿ na emeryturach, jeszcze innych losy rzuci³y do innych szkó³ lub innych ni¿ nauczycielskie obowi¹zków.

Jedno jest pewne, ¿e taka atmosfera, jaka panuje w naszej szkole jest jedyna i niepowtarzalna.zalna.

W naszej „budzie” naczeln¹ wartoœci¹ zawsze by³ uczeñ, a g³ównym celem wychowawczym- przygotowanie go do ¿ycia tak, aby dysponuj¹c przyrodzonym mu potencja³em zdolny by³ do œwiadomego prze¿ywania w³asnego ¿ycia i dawania szczêœcia innym. Takie podejœcie do m³odzie¿y zaowocowa³o tym, ¿e pomimo wyj¹tkowo trudnego pod wzglêdem socjalnym œrodowiska lokalnego nie wystêpowa³y tu ¿adne ogniska patologii spo³ecznej, a wielu naszych absolwentów kontynuowa³o naukê w najlepszych kieleckich szko³ach œrednich. Te ma³e, ale jak¿e cenne z punktu widzenia socjologa, sukcesy by³y wynikiem pracy wyj¹tkowo z¿ytego grona pedagogicznego, wyznaj¹cego te same zasady i normy etyczne, gotowego do wielu poœwiêceñ.

Dlatego w³aœnie wspominaj¹c taki kawa³ czasu, jakim jest historia naszej szko³y wypada wspomnieæ o nie¿yj¹cych ju¿ naszych przyjacio³ach: pani Reginie Czaj, pani Barbarze Chachulskiej, pani Irenie Zukowskiej, pani Stanis³awie Dulêbie, panu Janowi Brackiemu o tych, którzy ju¿ nie pracuj¹ z nami: pani Marii Zaborowskiej, pani Irenie Mroli - Chlebnej, pani Jadwidze Mazur, pani Barbarze Sliwie pani Bo¿enie Pawlik, pani Barbarze Rylskiej, pani Janinie Kawiorskiej, pani Marii Spad³o, pani Teresie Gwarek, pani Halinie Stêpieñ i wielu innych.

Do historii naszej szko³y na sta³e wpisali siê te¿ rodzice uczniów: dzia³aj¹cy kilkanaœcie lat w Komitecie Rodzicielskim pan Ryszard Wicha, pani Danuta Suchenia, pan Andrzej Baran, pan Andrzej B³achut i pan Maksymilian Zi¹tek.

Za trud w³o¿ony w tworzenie historii naszej szko³y, wychowanie pokoleñ m³odzie¿y,
a przede wszystkim za ich wielkie serca i otwarte umys³y dziêkujemy w imieniu obecnie pracuj¹cych pedagogów i ich wychowanków.

Pierwszy dzwonek

Uroczysta inauguracja roku szkolnego Szko³y Podstawowej Nr 26 nast¹pi³a w dniu 4 wrzeœnia 1967 roku. Nasza szko³a mieœci siê przy ulicy Górniczej 64 w Kielcach. Swoj¹ dzia³alnoœæ rozpoczê³a jako oœmioklasowa szko³a podstawowa. W pierwszym roku dzia³alnoœci uczy³o siê w niej 626 uczniów, a pracê podjê³o 20 nauczycieli.

Pierwszym dyrektorem zosta³ Ryszard Lewczuk, a jego zastêpc¹ Danuta Wo³czyk i Antoni Misztal. By³a to druga po SP Nr 5 placówka oœwiatowa w dzielnicy Herby.

W budynku szko³y znajdowa³o siê 17 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, biblioteka, œwietlica, sto³ówka, gabinet lekarski i stomatologiczny, sala gimnastyczna i du¿a szatnia usytuowana w podziemiu budynku.

Pracownie wyposa¿one by³y w pomoce naukowe, meble szkolne oraz

niezbêdny sprzêt. Wiele pracy w urz¹dzanie swoich klasopracowni w³o¿yli uczniowie i nauczyciele szko³y. Zaowocowa³o to ju¿ w 1971 roku, zdobyciem II miejsca w konkursie miejskim og³oszonym dla szkó³ podstawowych pod has³em: ”Najlepiej zorganizowana pracownia”.

W 1971 roku zosta³a zlikwidowana SP Nr 23 mieszcz¹ca siê w budynku III LO im. C. K. Norwida. Uczniowie tej szko³y zostali przeniesieni do SP Nr 26 i SP Nr 11.Wraz z uczniami w³adze oœwiatowe przekaza³y naszej szkole ca³y ksiêgozbiór biblioteczny, sprzêt sportowy, pomoce dydaktyczne z matematyki i nowe pianino do pracowni muzycznej.

nastêpna strona >>