Gimnazjum nr. 13

Strona g³ównaSzko³a Plan zajêæ DzwonkiKontaktyForum

Szko³a i jej historia

Patron szko³y

Istotnym problemem dla w³adz szkolnych by³ fakt, i¿ dzia³aj¹ca kilka lat szko³a, nie mia³a swojego patrona. Postanowiono podj¹æ, wiêc starania, aby zmieniæ tê sytuacjê.

W 1970 roku og³oszono wœród uczniów, rodziców i nauczycieli konkurs pod nazw¹:, „Kogo wybra³byœ na patrona szko³y” Inicjatorem konkursu i osob¹ odpowiedzialn¹ za jego przeprowadzenie by³a pani El¿bieta Kadyjewska. Wœród wielu propozycji, jakie wtedy pad³y, zaproponowano by za patrona szko³y przyj¹æ majora Henryka Dobrzañskiego pseudonim Hubal.

W 1972 roku na posiedzeniu Rady Pedagogicznej podjêto decyzjê, aby szko³a nosi³a imiê „Hubalczyków” – oddzia³u pod rozkazami Henryka Dobrzyñskiego walcz¹cego z okupantem hitlerowskim na terenach Kielecczyzny.

Pismem z dnia 12 stycznia 1973 roku Kurator Okrêgu Szkolnego w Kielcach uprawomocni³ tê decyzjê.

Ca³e grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice, opiekuñcze zak³ady pracy, osoby zaprzyjaŸnione ze szko³¹ w³o¿y³y wiele starañ w organizacjê uroczystoœci nadania szkole imienia. Huta Szk³a „S³awa” ufundowa³a szkole sztandar projekt, którego wykona³a nauczycielka szko³y pani El¿bieta Zagdañska.